Akupresura, jako holistyczna metoda oddziaływania na organizm człowieka, pozwala rozluźnić mięśnie, ale też zmniejszyć napięcie emocjonalne.
Z jakimi innymi, również naturalnymi technikami można ją łączyć? Jak rozluźnić mięśnie karku i pleców? O tym, ale też o przyczynach i profilaktyce nadmiernych napięć będzie można przeczytać w poniższym artykule.
Przyczyny nadmiernego napięcia mięśniowego
Spięte mięśnie pleców, ból mięśni szyi, a także innych okolic ciała to powszechne dolegliwości, dotykające nawet młodzież! Szczególnie często objawy te pojawiają się u dorosłych (zarówno pracujących fizycznie, jak i w pozycji siedzącej) oraz u seniorów. Jakie są przyczyny spiętych mięśni?
Przeciążenie wysiłkiem fizycznym
Częste wykonywanie powtarzających się ruchów, intensywny trening lub dźwiganie ciężkich przedmiotów może prowadzić do pojawiania się zakwasów, ale też przewlekłych spięć i restrykcji mięśniowo-powięziowych. W sporcie dotyczy to zwłaszcza stanu przetrenowania. W pracy fizycznej przyczyną bólu mięśni nóg lub pleców, a także innych partii ciała może być nadmierne przeciążenie pracą. Wpływ na pojawienie się takich dolegliwości ma też zapominanie o zasadach ergonomii podnoszenia ciężkich przedmiotów.
W rezultacie mięśnie stają się spięte i bolesne.
Stres i zmęczenie
Stres i zmęczenie psychiczne mogą wywołać wiele objawów, w tym mięśniowych. Napięcie emocjonalne szczególnie często kumuluje się w mięśniach karku i okolicy międzyłopatkowej, a także twarzy.
Dzieje się tak dlatego, że w stresujących sytuacjach organizm reaguje poprzez napinanie mięśni, co może prowadzić do ich bólu, a także problemów z ich rozluźnieniem.
Praca w pozycji siedzącej
Praca przy biurku przez długi czas może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśniowego w okolicach pleców, szyi i ramion.
Jeżeli spędza się wiele godzin w pozycji siedzącej w ciągu dnia, przy braku regularnej aktywności fizycznej może dojść do bólu pleców i innych okolic.
Naturalne sposoby na napięte mięśnie
Jak rozluźnić napięte mięśnie pleców? Co rozluźnia mięśnie, a przy tym odstresowuje? Zmniejszenie napięcia mięśni w wielu przypadkach można uzyskać naturalnymi sposobami. Poniżej kilka słów o podstawowych technikach pozwalających rozluźnić ciało i umysł.
Masaż
Masaż rozluźniający mięśnie karku, masaż relaksacyjny, klasyczny, segmentarny, hawajski lub tajski może pomóc w złagodzeniu bólu tych okolic i w uzyskaniu odprężenia.
Który rodzaj masażu czerpie ze skuteczności akupresury? Jest to masaż tajski – wyjątkowy w wykonaniu, z działaniem na mięśnie, ale też ogólnie odprężający.
Masaż tajski
Masaż tajski korzysta z elementów akupunktury (a dokładniej z działania na meridiany), jogi i innych nurtów terapeutycznych. Wykonywany jest dłońmi, łokciami, a czasem także stopami. Pozwala dotrzeć do głębokich warstw tkanek (jest to masaż rozluźniający mięśnie nóg, pleców i całego ciała).
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
Bardzo skuteczną formą złagodzenia spięć tkanek miękkich jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe wykonywane przez fizjoterapeutę. Pozwala ono na rozluźnienie mięśni pleców, brzucha, nóg i innych partii. Przy dużych napięciach w czasie zabiegu może pojawić się dyskomfort lub nawet ból. Jednak ulga, jaka następuje po zastosowaniu technik powięziowych, jest często odczuwana już po pierwszej sesji terapeutycznej.
Rolowanie mięśni
Jak samodzielnie wykonać masaż rozluźniający mięśnie pleców i innych partii ciała? Jedną z form autoruzluźnienia jest rolowanie mięśni za pomocą rollera (ich duże partie, np. mięśnie nóg) lub duoball (mięśnie przykręgosłupowe). W ten sposób można samodzielnie rozluźniać mięśnie i powięź (bardzo przydaje się to po treningu, ale też u osób wykonujących pracę siedzącą). Ważne jest jednak, aby technikę takiego automasażu skonsultować z fizjoterapeutą.
Ćwiczenia rozciągające
Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających może pomóc w zwiększeniu elastyczności mięśni i w profilaktyce gromadzenia się napięć. Warto więc wykonywać rozciąganie mięśni pleców i nóg, pracując w pozycji siedzącej.
Przykłady ćwiczeń relaksacyjnych
Ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc w zmniejszeniu stresu i złagodzić nagromadzone napięcia.
Przykłady ćwiczeń relaksacyjnych dla osób przewlekle zestresowanych to:
- Trening autogenny Schulza
- Rozluźnianie metodą Jacobsona
- Ćwiczenia oddechowe
- Joga.
Przewlekłe napięcia mięśniowe – czy wykonywanie akupresury stopy może pomóc?
Przewlekłe napięcia mięśniowe mogą prowadzić do objawów, takich jak bóle pleców, migreny, a nawet bóle brzucha i stawów skroniowo-żuchwowych! Gdy stan taki pojawia się na skutek stresu, oprócz tych dolegliwości utrudnione może okazać się szybkie zasypianie i osiągnięcie rozluźnienia emocjonalnego.
W takich przypadkach akupresura pomaga ciału się rozluźnić, a psychice – zregenerować.
Akupresura mięśni może być skuteczną metodą łagodzenia dolegliwości poprzez stymulację punktów akupresurowych na stopach, dłoniach lub plecach. Działa ona przez strefy refleksu, które są związane z określonymi obszarami ciała, w tym z mięśniami pleców i karku – czyli miejscami tak częstych napięć. Znajomość tych powiązań i rozmieszczenia punktów akupresurowych pozwala wykonać stymulację stref odpowiadających spiętym okolicom.
Jedną z form akupresury na ból kręgosłupa jest zastosowanie akcesoriów, dzięki którym można samodzielnie działać na wiele punktów na dłoniach, stopach lub plecach.
Są to:
- maty do akupresury (używanie maty do akupresury jest bardzo wygodną formą regeneracji po pracy lub po aktywności fizycznej)
- akcesoria do akupresury stóp: piłki korkowe do masażu stóp
- Acupres Boards – drewniane deski wyposażone w gwoździe miedziane lub gwoździe ocynkowane
- Flexi Acupres Boards -elastyczne maty z kolcami w 3 stopniach trudności.
Używanie maty do akupresury lub innego rodzaju maty rozluźniającej mięśnie, a także deseczek i innych akcesoriów pozwala oddziaływać na wiele receptorów równocześnie, co jest zaletą u osób, u których spięcia mięśni występują w różnych partiach ciała.
Akupresura punktów na stopach, dłoniach lub plecach to jednak nie tylko działanie na mięśnie. Znane jest także działanie akupresury na stres.
Uciskanie określonych punktów może także pomóc w uwolnieniu emocji i zmniejszeniu odczuwanego napięcia psychicznego.
Technikę korzystania z takich akcesoriów można poznać podczas warsztatów, dzięki której można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o stymulacji punktów akupresurowych i poczuć, jak to działa w praktyce!
Czy akupresura pomaga rozluźnić mięśnie kręgosłupa?
Punkty akupresurowe na stopach są ściśle powiązane z różnymi obszarami ciała, w tym z obszarami kręgosłupa. Ich stymulacja pozwala rozluźnić mięśnie karku i zmniejszyć ból mięśni niższych odcinków pleców. Jak rozluźnić mięśnie pleców tą metodą?
Pomocna może być w tym mata do akupresury, dzięki której można korzystać z tej wartościowej techniki w każdym miejscu i czasie.
Akupresura twarzy
Wzmożone napięcie może dotyczyć nie tylko obszarów pleców, karku czy ramion, ale również twarzy. Na skutek przewlekłego stresu może pojawić się bruksizm, mocne zaciskanie szczęki czy marszczenie czoła.
Czy akupresura działa na rozluźnianie mięśni twarzy?
Akupresura twarzy to technika, która może być skutecznym sposobem na łagodzenie tego napięcia, ale też może wpływać pozytywnie na samopoczucie psychiczne i odczucie relaksu.
Przeciwdziałanie napięciom mięśniowym
Lepiej zapobiegać, niż leczyć! W profilaktyce kumulacji nadmiernych napięć dobrze sprawdza się akupresura, a także joga, pilates oraz tai chi. To dobre sposoby na rozluźnianie mięśni pleców na bieżąco po każdym dniu.
Przeciwdziałanie napięciom mięśniowym to także dbałość o chwilę na relaks. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, medytacja uważności lub pójście na masaż.
Połączenie akupresury stopy, dłoni lub pleców z innymi technikami, a także zdrową dawką ruchu na co dzień może przynieść ulgę i poprawić ogólne samopoczucie.